ENGLISH TEEN

13-17 yaş grubu gençlere yönelik olarak hazırlanan “inlingua English Teen” programı ile gençlerimiz lise döneminde ve üniversite öncesinde İngilizce dil gelişimlerini ilerletmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.”inlingua English Teen “ programı Avrupa Dil Portfolyosu sistemine bağlı olarak öğrenciyi Cambridge Preliminary English Test için hazırlayarak, program sonunda öğrencinin İngilizce düzeyini B1 seviyesine ulaştırmayı amaçlamaktadır. Eğitim programı okuma becerisini geliştirmeye yönelik ilgi çekici konular, yeni kelime içeren okuma parçalarını takiben zorluk derecesi ünite ve metinlere bağlı olarak değişen alıştırma ve aktiviteler içermektedir. Öğrencinin dile hakimiyetini güçlendirmek amacıyla, konuşma ve dinleme becerilerinin gelişimine yönelik çalışmalar da ilave edilmiştir.

Junior English-Teen English

inlingua Junior English and Teen English materials conform to the levels defined in the Council of Europe’s Common European Framework of Reference for Languages.

Junior 1 and Junior 2 cover level A1 of the Common European Framework, whereas Juniors 3 and + cover A2. With some prepapration for the specific exam format, young students should be able to pass the Young Learners of English Tests at their respective level.

The existence of Teen English program for level B1 will facilitate the smooth transition form children’s materials to the adult GPP book at level B2.  

Junior English-Teen English

inlingua® JUNIOR ENGLISH
120 lessons 120 lessons 120 lessons 120 lessons 120 lessons
PRE-JUNIOR JUNIOR 1
A1/Starters
(Beginner)
JUNIOR 2
A1/Movers
(Intermediate)

JUNIOR 3
A2/Flyers
(Upper-Intermediate)

JUNIOR 4
A2/Flyers

(Advanced)

 


 

inlingua® TEEN ENGLISH

80 lessons

80 lessons

80 lessons

80 lessons

80 lessons

80 lessons

                                    TEEN

                                    

 

TEEN                                      

 

TEEN                                 

TEEN 

 

TEEN                               

TEEN

1A  1B 2A 2B 3A 3B
  (KET-Key English Test)   (PET-Preliminary English Test)   (FCE-First kjlkljlCertificate in English)